ua ru en
Увійти Ви ще не зареєстровані?

Новий лінійний сповіщувач cv212-14. Властивості та можливості

Всі відомі лінійні сповіщувачі, крім дорожнечі, мають ще одну неприємну особливість - необхідність юстирування і налаштування безпосередньо на місці установки, тобто на великій висоті. Кілька моделей з моторизованими приводами і автоматичним пошуком сигналу за ціною невеликої головки самонаведення, якщо трошки перебільшити, лише підкреслюють спільні риси розробок в цій галузі. Ширококутних моделей також небагато - відома одна з приймаючою матрицею.

Ось такий стан справ - дорожнеча, складність і трудомісткість інсталяції. І  все змінює наш новий серійний продукт,  сповіщувач пожежний димовий лінійний CV212-14. Вступна стаття про нього і деякі технічні дані опубліковані в першому випуску журналу «F + S: Технології безпеки» за цей 2017 рік. До раніше опублікованого матеріалу хотілося б додати кілька зауважень по ДСТУ EN 54-12, що виникли при розробці технічного завдання на сповіщувачі.

Перше - це плутанина через непослідовне застосування терміну «поріг спрацьовування» (п. 3.8), який після першої згадки в тексті стандарту (п. 5.1.7) далі підмінюється терміном «чутливість», в даному стандарті невизначеним, з роз'ясненням про відповідність найменшої чутливості максимального порогу спрацьовування. Однак чутливість фотоприймального пристрою виражається у вольтах або амперах вихідного сигналу на ват спожитої потужності і в межах лінійності приймача не залежить від спадаючої потужності і зовнішніх умов, отже, значення чутливості не відображає реакцію сповіщувача на зміну пропускання середовища. Бажано по всьому тексту стандарту дотримуватися одного терміну, що відповідає принципу дії сповіщувача, а саме «поріг спрацьовування».

Друге - на відміну від стандартів на точкові сповіщувачі (п. 4.4 ДСТУ EN 54 5, п. 4.2 ДСТУ EN 54 7, п. 4.3 ДСТУ EN 54 10,) в стандарті на лінійні димові сповіщувачі немає вказівок на можливість багатоцільового використання індикатору тривоги, але немає і заборони, що дозволяє за аналогією з точковими сповіщувачами скоротити кількість елементів індикації.

Третє - ступінь захисту оболонки сповіщувача описана не у формулюваннях стандарту IEC 60529 (DIN 40050, ГОСТ 14254-96) і знаходиться між IP30 і IP40. Втім, виконання IP54 і навіть IP40 повністю перекриває вимоги стандарту на лінійні сповіщувачі.

Четверте - в п. 5.1.5.2 стандарту при проведенні випробувань потрібна установка фільтрів безпосередньо перед вхідним вікном приймача, що знижує фонове засвічення і полегшує умови роботи сповіщувача при сертифікації. Для наближення до реальних умов експлуатації послаблювачі слід ставити біля вихідного вікна передавача.

Повернемося безпосередньо до виробу. Сповіщувач двокомпонентний, складається з передавача і приймача. Задання режимів проводиться з пульта дистанційного керування, командами з якого можна запам'ятовувати пороги спрацьовування, тестувати електронний канал і скидати тестові сигнали і сигнал несправності. Робоча відстань сповіщувача від 1 до 100 м відповідає обмеженням ДСТУ EN 54-12. Енергетичний потенціал сповіщувача дозволяє працювати при однопозиційній установці по стабільним, в т. ч.  дифузно відбиваючим поверхням, на невеликих відстанях, наприклад, при недоступності протилежного боку обсягів, що захищаються або для полегшення прокладки проводів. Зважаючи на великий діапазон зміни сигналу робоча відстань розбита на ділянки від 1 до 15 і від 10 до 100 м, які вибираються перемичкою на передавачі перед його установкою.

Індикатор передавача сигналізує про його роботі і наявності живлення поодинокими спалахами раз в 5-8 секунд. Колір індикатора живлення - зелений. Приймач органів настройки або регулювання не має. Індикатор приймача, природно, червоного кольору, безперервним світлом сигналізує про тривогу - виявлення зменшення пропускання середовища між передавачем і приймачем нижче заданого порогу.

Цей же індикатор вказує на черговий режим посилками спалахів раз в 5,8 секунд і на режим несправності подвійними спалахами кожну секунду. У черговому режимі індикатор приймача вказує на встановлений поріг спрацьовування кількістю спалахів. Цей же індикатор сигналізує трьома довгими спалахами про успішне запам'ятовування порога спрацьовування. Під час запам'ятовування він спалахує на кожен прийнятий сигнал.

Індикатор пульта спалахує при передачі команди і подвійними спалахами вказує на режим передачі команд запам'ятовування порогів спрацьовування. Для переходу в цей режим треба натиснути окрему кнопку, що не використовується при подачі інших команд. Передавач і приймач розміщені в однакових корпусах розмірами 86 на 88 мм і максимальною товщиною 48 мм, основи яких мають два отвори по діагоналі квадрата зі стороною 70 мм. Це найменший з усіх відомих лінійних сповіщувачів. Основи корпусів кріпляться безпосередньо на несучі поверхні, які можуть мати деякі відхилення від вертікалі горізонталі і навіть вібрувати в межах одного-двох градусів, що відповідає відхиленню 15-30 см на довжині 10 м - навряд чи хто і що живе і працює в таких умовах. Така можливість визначається широким кутом поля випромінювання - конуса з кутом при вершині 10 градусів і поля прийому - конуса з кутом при вершині 30 градусів, які виключають необхідність юсті- ровки компонентів сповіщувача не тільки при їх строго оппозитному розміщенні, а й при зміщенні і нахилі їх оптичних осей.

Ще одним наслідком з широких полів передачі і прийому є можливість прийому сигналу одного передавача декількома приймачами, що можна використовувати для підвищення надійності виявлення задимлення мажоритарними схемами, які організуються програмним забезпеченням контрольного приладу. Навіть при таких широких полях випромінювання і прийому сповіщувачі можуть бути розташовані на будь-якій відстані один від одного в межах будівельних норм. Для проводів підключення в основи корпусів вбудовані гермовводи, які спільно з іншими елементами конструкції забезпечують ступінь захисту IP54 не тільки в стані поставки, а й після монтажу. Напруга живлення компонентів сповіщувача від 18 до 30 В постійного струму. Компоненти сповіщувача захищені від напруги зворотної полярності і можуть працювати в знакозмінних шлейфах сигналізації.

Основна схема підключення передавача і приймача сповіщувача - двухпроводна. Почнемо з підключення передавачів. Струм споживання передавача не перевищує 8 мА, реально 5 мА. Особливістю сповіщувача є можливість підключення всіх передавачів на об'єкті до незалежного джерела безперебійного живлення, розміщеного в оптимальному місці з точки зору прокладки і економії проводів. Сигнал несправності цього джерела повинен сприйматися контрольним приладом, хоча зникнення випромінювання буде прийнято приймачами, які видадуть сигнал несправності. Така організація живлення передавачів не виключає можливості їх включення в один шлейф з приймачами при малій кількості сповіщувачів на прилад.

Приймачі підключаються по одному в кожен шлейф сигналізації без обмежувальних резисторів. При струмі споживання в черговому режимі 8 мА необхідності в крайовому резисторі також немає. У тривозі струм споживання приймача збільшується на 10 мА, що викликає спрацьовування шлейфа пожежної сигналізації. Отже, для підключення сповіщувача досить однієї пари проводів, які можуть бути якими завгодно - ніяких вимог щодо екранування, виконання у вигляді витої пари або іншого методу захисту від перешкод не пред'являється. Також не потрібно ніяких проводів синхронізації між передавачем і приймачем.

При несправності, викликаної зниженою або підвищеною напругою живлення, високим рівнем засвічення або перешкод, нестабільністю сигналу, приймач переходить в режим несправності. Для передачі сигналу несправності в приймачі є гальванічно розв'язаний вихід опто-реле, замкнуте у всіх режимах крім відсутності живлення і несправності. Ці контакти при необхідності фіксації несправності підключаються або в окремий шлейф сигналізації на кожен сповіщувач або в загальний для всіх встановлених сповіщувачів.

Для подібної передачі сигналу тривоги можна використовувати вихід для підключення зовнішнього світлодіода, навантаживши його на оптореле з струмом споживання 2-4 мА. Вихід цей був зроблений за традицією і буде замінений на контакти оптореле тривоги, що не виключає підключення до цього виходу і зовнішнього світлодіода сигналізації про тривогу.

Режим тривоги зберігається до скидання живлення сповіщувача, тобто цей виріб НЕ сигналізатор. Ніяким іншим способом його скинути не можна - ні з пульта управління сповіщувача, ні з пультів дистанційного керування побутовою та іншою технікою. Сигнали несправності або тестові можна скинути з комплектного пульта управління або короткочасним відключенням живлення.

Отже, повна схема включення, придатна для роботи з будь-яким приладом, може зажадати до трьох пар проводів - для подачі живлення, прийому сигналів несправності і прийому сигналу тривоги. Для зменшення кількості проводів і для аналізу роботи сповіщувача на місці експлуатації можна скористатися приладом контролю даних ПКД-Л спільно з програмою верхнього рівня.

Цей пристрій включається в розрив шлейфа живлення приймача сповіщувача і гальванічно від нього розв'язаний. Він приймає, обробляє і виводить на індикатори, релейні виходи і по інтерфейсу RS232 сигнали телеметрії, що передаються приймачем по дротах живлення. Представлений лінійний сповіщувач CV212-14 завдяки простоті установки і невеликій ціні може розраховувати на популярність серед проектантів та інсталяторів.

"СКБ Електронмаш", Олександр Савельєв, м. Чернівці