ua ru en
Увійти Ви ще не зареєстровані?

Лінійники: приземлення птаха високого польоту

Лінійні пожежні димові сповіщувачі не мають альтернативи при необхідності визначення задимлення на великих площах об'єктів, на об'єктах з різнорівневим плануванням, у високих приміщеннях зі складним профілем перекриттів, в шахтоподобних - високих, але невеликих за площею, в історичних будівлях, де не можна гронами точкових сповіщувачів змінювати (псувати) зовнішній вигляд. Прикладів набереться достатньо, не дарма виробники, що спеціалізуються на цих сповіщувачах  не згортають їх виробництво, а навіть випускають нові моделі з широкими функціональними можливостями.

Останнім часом набуло поширення застосування аспіраційних димових сповіщувачів, що вимагає великих витрат при прокладці труб, а експлуатація таких сповіщувачів і особливо їх перевірка, наприклад, по пробному аерозолю вимагають регулярного очищення вхідних отворів і заміни фільтрів; крім того, після реального диму очищення вхідних отворів є нелегким завданням (іноді простіше замінити трубну проводку).

Однак нинішнє покоління лінійних димових сповіщувачів відрізняє одна вкрай неприємна особливість - це необхідність працювати на висоті установки при юстируванні (направленні компонентів один на одного), налаштування, регулювання, перевірки. Ніякі функціональні можливості типу вбудованих моторизованих лазерів, індикаторів рівня сигналу як вбудованих, так і на наземних контролерах, численні різнокольорові світлодіоди, які миготять хоч всі разом, хоч поодинці і показують кількість несправностей і спрацьовувань, не компенсують почуттів монтажника на висоті з десяток метрів, який зігнувся всім тілом і посилено косить оком в оптичний приціл в надії зловити сигнал.

За принципом роботи даного продукту (поріг спрацьовування, індикація, робоча відстань, стійкість до зовнішніх впливів) усі димові лінійні сповіщувачі в Україні повинні відповідати вимогам ДСТУ EN 54-12: 2004. Цим вимогам (безпосередньо та / або у вигляді місцевих стандартів) відповідає і більшість таких сповіщувачів у світі. Але от що не стандартизовано - так це зручність, не кажучи вже про комфортність роботи з такими сповіщувачами. Розробники та виробники найчастіше вважають, що призначення сповіщувачів (захист людей і майна) виправдовує ті зусилля, якими супроводжується їх встановлення та налаштування.

Виходячи з досвіду роботи з виробами різного призначення і в різних умовах, при розробці лінійного димового сповіщувача CV212-14 була поставлена ​​мета максимально спростити роботу монтажників і виключити будь-які тонкі операції на висоті при збереженні всіх параметрів і характеристик, заявлених стандартом. В результаті вийшов простий на вигляд пристрій, що вимагає для своєї установки двох простих операцій - закріпити основи приймача і випромінювача (передавача) на несучих поверхнях в межах видимості один одного двома шурупами кожен (або клеєм, у кого є надійний) і встановити роз'єми із заздалегідь затиснутими проводами (від 2 до 6 в залежності від необхідного набору вихідних сигналів). Третя операція - поставити і закріпити гвинтом головку сповіщувача і зняти захисну плівку з оптичного елемента перед його використанням за призначенням.

Двухпроводна схема підключення простою парою з перетином не менше 0,2 кв. мм дозволяє і живити сповіщувач, і отримувати сигнал тривоги (спрацьовування; збільшенням струму споживання) на ППКП. При використанні основного комплекту сповіщувача для передачі гальванічно ізольованого сигналу несправності потрібна ще одна пара проводів і ще одна пара для виносного індикатора тривоги. При бажанні заощадити пару проводів користувачі можуть скористатися приладом контролю даних ПКД-Л, що встановлюються поблизу ППКП, який, не порушуючи роботи пожежного приладу, прийме сигнал несправності по парі, що живить приймач сповіщувача, і розшифрує його зміст, а також дозволить вивести сигнали на комп'ютер для використання  програмою верхнього рівня, яка б показала профіль сигналу в часі і  вела запис журналу подій.

У чому полягає і чим досягнута комфортність роботи з сповіщувачем CV212-14? Трьома «ні», поставленими і вирішеними при розробці:

  • немає юстирування;
  • немає настройки;
  • немає органів управління (на компонентах сповіщувача).

Розглянемо ці три «ні» по порядку.

Відсутність операцій юстирування досягнута за рахунок широкого поля зору приймача і досить широкого поля випромінювання передавача, тому досить встановити приймач і випромінювач (передавач) в межах видимості один одного (в секторі з кутом при вершині близько 30 градусів).

Відсутність операцій настройки досягнуто за рахунок регулювання потужності випромінювача, на якому перед установкою вибираються відстані роботи 1-15 або 10-100 м, і великого динамічного діапазону приймача з мікроконтролерним управлінням і обробкою сигналу. Вибір і запам'ятовування порогів спрацьовування (1, 2 і 3 дБ) і тестове спрацювання задаються з пульта дистанційного керування ПДУ-Л (з робочою відстанню не менше 20 м), командою з якого можна також скинути несправність. Тривогу, викликану робочим сигналом (виявленням ослаблення випромінювання), можна скинути лише відключенням живлення приймача сповіщувача.

Індикатор приймача сповіщувача в черговому режимі показує встановлений поріг кількістю спалахів, так що немає необхідності підніматися на висоту, розкривати корпус сповіщувача і дивитися положення перемикачів, як це передбачено в інших сповіщувачах того ж призначення.

Крім того, контроль порогу за кількістю спалахів дозволяє в будь-який момент визначити відповідність встановленого порогу вимогам проекту пожежної сигналізації. Не дарма в назві статті використано слово «приземлення» не лише в прямому сенсі - безпечне управління з рівня землі, а й у сенсі «спрощення» - переклад зі сфери високих технологій в прості операції. Такий підхід і таке виконання лінійного сповіщувача CV212-14 дозволяє розширити область його застосування.

"СКБ Електронмаш", Олександр Савельєв, м. Чернівці